Maskovací nátěr zvonů v roce 1938

V tomto fóru se můžete zapojit do diskuze o jakýchkoli tématech týkajících se tvrze Hanička

Maskovací nátěr zvonů v roce 1938

Příspěvekod hraničář v pát 27. kvě 2011 14:05:18

vida dotaz v jiné zdejší diskusi, rozhodl jsem se připsat několik archivně podložených skutečností na téma nátěru vnějších ploch zvonů v úseku ŽSV X.

Ženijni skupinové velitelství X 21. března 1938 žádalo svým čj. 8490/taj. 1938 ŘOP o sdělení, jakým způsobem budou natřeny (krom jiného) vnitřní plochy zvonů, protože tyto práce nebyly uvedeny v ceníku nabídek prací stavebních firem. Rovněž tak Ženijní skupina 21 se 28. února 1938 dotazovala, jakým nátěrem budou zvony opatřeny uvnitř. V konceptu spisu MNO čj. 8089/taj. hl. št. ŘOP 1938 je však i poznámka, že nátěr vnější částI již řešilo ŘOP s IV/3. odděl. VTLÚ s pozn.: „musí býti volen s ohledem na maskování“. Následně prošel celý spis připomínkovým řízením. Byla k němu taktéž připojena nová odpověď VTLÚ z 5. dubna v níž se praví: „Jako kamuflážních barev používá voj. správa jak všeobecně známo odstínů: šedého, hnědého a khaki. Nejvhodnější kombinace skvrn v těchto odstínech závisí od místních okolností v každém jednotlivém případě, jednotný předpis v dané věci nebyl by účelný.“

Dne 13. dubna byl zpracován návrh výnosu, ve kterém se píše: „vnější povrch zvonů vyčnívající z betonu bude opatřen na jednoduchém podkladě olověného suříku temně šedou matnou olejovou barvou v přibližnem tonu jako jest tmavá omítka betonu. Svislé stěny zvonu budou k zastření střílen opatřeny černými skvrnami, které mají za účel roztrhati pravidelný tvar střílen. Střílny nesmí býti ve středu skvrn. Použije se černé opět matné olejové lakové barvy. Vnější odstupňování střílen a vložek bude natřeno v pokračování těch barev, které jsou na okraji střílny...“ Návrh schválen 14. dubna 1938 a na konci měsíce rozeslán všem ŽSV k provedení i s přílohami (výkresy - nezachovaly se, ale je možné, že obsahovaly náčrty maskování zvonů). V opisech pro jednotlivé příjemce se o vnějších stěnách zvonů nepsalo konkrétně, poněkud obecnější popis však bylo možné lehce aplikovat.

Maskovací nátěry na zvonech srubů tvrze Hanička byly provedeny na konci července 1938.

Dne 2. srpna 1938 byla na ŘOP zpracována zpráva o závadách při stavbě objektů v celém úseku ŽSV X. V té je konstatováno, že: „Střílny a zvony rezavějí, protože nejsou dosud opatřeny barvou“. Zároveň je také tvůrcem konceptu dodáno: „O nátěrech zvonů a rámů střílen bylo rozhodnuto výnosem MNO čj. 8089/taj. hl. št. ŘOP 1938.“ 24. srpna následně ŘOP rozhodlo svým čj. 26219 taj. hl. št. ŘOP 1938 krom jiného o cenách za provedení nátěrů, kde se rovněž dočteme: „Vnější povrch zvonů vyřnívající z betonu bude natřen na jednoduchém podkladě olověného minia, temně šedou matnou olejovou barvou v přibližném tónu, jako jest tmavá omítka betonu. Svislé stěny zvonů budou opatřeny černými skvrnami, černou, matnou, olejovou, lakovou barvou ve tvarech a velikostech podle určení stav. dozoru. Vnější odstupňování střílen a vložek u zvonů bude natřeno v pokračování těch barev, které jsou na okraji střílen.“
Přílohy
nater zvonu.jpg
Řešení schválené v MNO čj. 8089/taj. hl. št. ŘOP 1938
hraničář
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24. kvě 2011 13:12:12

Re: Maskovací nátěr zvonů v roce 1938

Příspěvekod Pavel Minář v pát 27. kvě 2011 14:52:44

Velmi zajímavé čtení a pokud bychom se drželi textu, tak bychom měli dovozovat,
že fotky z úseku R s hraničáři u namaskovaných zvonů jsou vyfoceny až po začátku
měsíce srpna 1938.

kopule-1.jpg
nedatovaný snímek s pozůstatky nátěrů
Pavel Minář
 
Příspěvky: 768
Registrován: pon 16. čer 2008 15:21:21
Bydliště: Žamberk


Zpět na Hanička - obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron